2022/03/15

Legendarne gigantyczne sekwoje odkryte w XIX wieku w Kalifornii

Gdy w 1850 rok w północno-zachodniej Kalifornii odkryto złoto, tysiące poszukiwaczy przybyły na te porośnięte lasami tereny w poszukiwaniu bogactwa i nowego, lepszego życia. Nie wszyscy jednak szukali cennego kruszcu, część skierowała się w stronę wycinki gigantycznych sekwoi specyficznych dla tego regionu.


Sekwoje lub inaczej mamutowce olbrzymie to najwyższe i najbardziej masywne gatunki drzew na Ziemi. Osiągają wiek nawet 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 metrów wysokości i 10 metrów średnicy, jednak w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku o średnicy 12 metrów i wysokości szacowanej na 135 metrów. Przez swój rozmiar ich drewno było drogocennym surowcem znanym ze swojej trwałości i funkcjonalności. Występują dziko tylko na terenie wąskiego pasa o długości ok. 400 km, biegnącego pomiędzy 1500–2500 m n.p.m. wzdłuż zachodnich stoków gór Sierra Nevada w Kalifornii.
 
General Sherman - największe obecnie drzewo na świecie



 
Do lat 50 XIX wieku o istnieniu tych ogromnych drzew wiedzieli jedynie rdzenni mieszkańcy Ameryki. W 1852 roku jednak na dwa ogromne okazy rosnące na terenach dzisiejszego hrabstwa Calaveras natrafił myśliwy Augustus Dowd. Pierwszą z nich, nazwaną Gigantycznym Drzewem ścięto w 1853 roku, miała one wtedy 91 metrów wysokości a jej wiek szacowano na 1200 lat. Drugą słynną sekwoją, która liczyła sobie 100 metrów wysokości i około 2500 lat była Matka Lasu. To drzewo z kolei szybko stało się atrakcją dla okolicznych mieszkańców, którzy - również dla zysku - zrywali korę i gałęzie sekwoi, aż w końcu drzewo obumarło.

Jedna z sekwoi odkrytych przez Augustusa Dowda


Dopiero po dziesięcioleciach nieprzerwanej wycinki rozpoczęły się poważne wysiłki w celu ochrony tych drzew. W 1918 roku powstała Liga Ochrony Sekwoi w celu zachowania najstarszych pozostałych egzemplarzy. Do czasu gdy w 1968 roku utworzony został Narodowy Park Sekwoi prawie 90% drzew zostało już wyciętych.Dzisiaj Narodowy Park Sekwoi obejmuje tylko 540 km2 z całkowitej powierzchni sekwojowych lasów. Oprócz sekwoi w parku pod ochroną znajdują się również inne gatunki roślin i zwierząt – łąk, lasów, zasobów kulturowych, obszarów rzecznych i zlewisk strumieni oraz ok. 60 km dziewiczego wybrzeża.
 







 
 
Źródła:
https://przekroj.pl/media/foto/drwale
https://ciekawe.org/2015/09/04/kalifornijscy-drwale-czyli-jak-wycieto-najwieksze-drzewa-ameryki/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mamutowiec_olbrzymi