2023/02/26

Ukrzyżowanie w Starej Słupi w 1983 roku

Stara Słupia to wieś leżąca w powiecie kieleckim. Wiosną 1983 roku doszło tam do jednego z najbardziej przerażających ale także zampomnianych morderstw w dziejach powojennej Polski.



Popołudniem 19 maja 1983 roku, 75-letni Stanisław Salwerowicz oznajmił żonie, że idzie do loklanego stolarza Mieczysława Słomki w sprawie drzwi, które zlecił mu jakiś czas wcześniej wykonać. Drzwi miały być gotowe na 20 maja więc meżczyzna postanowił, że pójdzie o nie zapytać.

Po drodze Salwerowicz spotkał sąsiadkę, z którą zamienił kilka słów. Ta sama sąsiadka powie później, że późnym wieczorem widziała jak Słomka w polu wkopuje krzyż z desek pomalowanych na biało a na tym krzyżu wisi jakby figura.

Wieczorem tego samego dania żona Salwerowicza niepokoiła się, że męża nie ma już od kilku godzin. Około godziny 22 wyszła aby go poszukać, ale nie mogąc go znaleźć po chwili wróciła do domu.
Poszukiwania wznowiła skoro świt. Wczesnym rankiem poszła śladami męża i po kilkunastu minutach spostrzegła krzyż na górce za domem Słomki. Gdy podeszła bliżej z przerażeniem stwierdziła, że do krzyża przybity jest jej martwy już mąż. Przybity był za dłonie i stopy. Głowę miał zakrwawioną od rany w wyniku uderzenia, a w boku miał dziurę podobną do tej, jaką miał Jezus. 

Spanikowana kobieta pobiegła do sołtysa skąd wezwała lekarz oraz milicje. Salwerowiczowi nie dało się już pomóc, a Mieczysław Słomka został zatrzymany.

Okazało się, że krótko po tym jak Salwerowicz zawitał na posesji Słomki, zaczął z niego żartować, że nie ma żony oraz dzieci. Słomka niewiele się namyślając uderzył go tępym narzędziem w głowę, co spowodowało zgon. Następnie, rozebrał ciało do majtek i zaciągnął na podwórze po czym przybił do krzyża i zadał cios nożem w bok. Postanowił zaciągnąć krzyż z ciałem na pole, lecz był to zbyt duży ciężar, więc załadował go na wózek i wózkiem dowiózł na miejsce. Tam za pomocą lin podniósł krzyż i wkopał we wcześniej wykonany dół.

Za swój czyn Słomka został skazany na dożywotnie więzienie. Nie spędził jednak w celi dużo czasu, bo wkrótce powiesił się.

Źródła:
http://niniwa22.cba.pl/ukrzyzowany_1983.htm