2014/06/20

UFO uwiecznione na średniowiecznych obrazach?

Niezidentyfikowane obiekty latające dla wielu są zjawiskiem występującym jedynie w XX wieku. Gdy słyszymy o UFO, pierwsze, co przychodzi nam na myśl to incydent w Roswell, kręgi w zbożu czy bitwa o Los Angeles. Tymczasem wzmianki o światłach na niebie i magicznych pojazdach między chmurami, pojawiały się już na długo przed Chrystusem. Pierwsza, częściowo udokumentowana obserwacja UFO miała miejsce w 1440 roku przed naszą erą. Wówczas faraon egipski Tomus III miał widzieć ogniste dyski unoszące się na niebie. Średniowieczni malarze natomiast często, obok postaci biblijnych, zawierali w swoich obrazach obiekty, których kształty i umiejscowienie do złudzenia przypominają to, co dziś nazywamy UFO.

The Miracle of the Snow, Masolino Da Panicale

Dzieło powstało w XV wieku (prawdopodobnie w roku 1423). Maryja patrzy na papieża Liberiusza, który ociera fundamenty Bazyliki Santa Maria Liberiana ze śniegu, który - jak głoszą źródła - podczas pontyfikatu papieża Liberiusza (IV wiek) spadł w Rzymie w sierpniu, czyli w szczycie włoskiego lata. Co zainspirowało autora do namalowania kilkudziesięciu latających spodków, do dziś pozostaje tajemnicą.


Zwiastowanie ze św. Emidiuszem (The Annunciation with Saint Emidius), Carlo Crivelli

Obraz namalowany w 1486 roku przez renesansowego malarza, obecnie znajduje się w National Gallery w Londynie. Kontrowersje budzi fragment obrazu z obiektem w kształcie spodka, który emituje wiązkę światła na Maryję. Według historyków światła z nieba najprawdopodobniej symbolizują poczęcie Jezusa.






The Madonna with Saint Giovannino, Domenico Ghirlandaio

Obraz ten namalowany w XV wieku to jeden z najbardziej znanych przykładów artystycznego uwiecznienia UFO. Dziś dzieło bardzo chętnie odwiedzane jest w muzeum we Florencji, a znawcy i amatorzy nadal próbują ustalić, czym jest obiekt w kształcie spodka na niebie, w który wpatrują się człowiek z psem. Ponadto, wielu zauważa, że coś dziwnego znajduje się również w lewym górnym rogu obrazu oraz na prawym ramieniu na szatach Maryi.





Chrzest Chrystusa (The Baptism of Christ), Arent de Gelder

Obraz namalowany w roku 1710 obecnie znajduje się w Fitzwilliam Museum w Cambridge. Zdaniem jednych obraz przedstawia Ducha Świętego, który zstępuje z nieba, według innych na obrazie widać statek kosmiczny.



Tenture de la Vie de la Vierge, autor nieznany

Gobelin przedstawiaja życie Maryi. Tkanina z obrazem powstała prawdopodobnie w 1330 roku i znajduje się obecnie w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Szczegółem, który budzi kontrowersje jest jest unoszący się w powietrzu nad świątynią obiekt w kształcie latającego talerza.




Ukrzyżowanie Jezusa (The Crucifixion), Giotto di Bondone

Wiadomo, iż fresk powstał przed 1350 rokiem i do dziś zdobi ścianę prawosławnego klasztoru Monaster Visoki Dečani w Kosowie. Pomiędzy aniołami otaczającymi Chrystusa widzimy dwa unoszące się w powietrzu pojazdy, w których wnętrzu znajdują się przypominający ludzi pasażerowie.