2018/05/21

Aokigahara - japoński las samobójców (zdjęcia)

Aokigahara to las mieszany leżący na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu porastający teren o powierzchni około 35 km². Jest on wyjątkowo gęsty, a podłoże z lawy (po wybuchu krateru w 864 roku) dodatkowo utrudnia poruszanie się. Zagęszczenie drzew natomiast sprawia, iż wewnątrz lasu panuje bezwietrzna, smutna atmosfera oraz nietypowa cisza. Aokigahara to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych lasów w Japonii, a także na całym świecie i wcale nie chodzi tu o jego walory turystyczne czy zdrowotne. Gęstwina nieoficjalnie jest bowiem, od lat 50 XX wieku, jest drugim na świecie miejsce pod względem liczby popełnianych samobójstw, tuż po słynnym moście Golden Gate w San Francisco.



Mroczna historia lasu

Mimo, iż samobójstwa w lesie zaczęły się w połowie dwudziestego wieku, już wcześniej miejsce owiane był złą sławą, jako związane z duchami oraz dawnymi rytuałami. Jedna z historii mówi , iż w czasach starożytnych podczas wielkiego głodu to właśnie do tego lasu wywożono z okolicznych wiosek starców, osoby chore, niedołężne oraz dzieci, których rodzina nie była w stanie wyżywić. Ludzie umierali tam z głodu, czasem rozszarpywani przez dzikie zwierzęta. Według legendy także ich dusze nawiedzają to miejsce.

Samobójstwa

Podobno atmosfera śmierci jest wyczuwana zaraz po wejściu do Aokigahara. To kraina, do której około setka osób rocznie idzie w jednym celu - aby zakończyć swoje życie. Już na skraju lasu możemy zauważyć tablice informacyjne i ostrzegawcze, które apelują do każdego, kto znajdzie się w tym miejscu. Służby i patrole leśne umieszczają bezpośrednie komunikaty: Zastanów się raz jeszcze!, Proszę, skontaktuj się z policją, nim postanowisz się zabić! lub Twoje życie jest cennym darem dla rodziców.

Miejscowi mówią, że bardzo łatwo odróżnić trzy typy osób, które zapuszczają się do lasu.
Pierwszym z nich są turyści, zainteresowani malowniczymi krajobrazami góry Fuji. Drugi dotyczy osób szukających tam dreszczyku emocji. Trzeci typ natomiast to ci, którzy nie planują już z lasu nigdy wyjść. Stworzono nawet profil samobójców -  zazwyczaj są to mężczyźni w wieku 40-50 lat, biznesmeni, ludzie na poważnych stanowiskach, ze słabą, delikatną psychiką.

Aura, jaka tam panuje i świadomość zbiorowego cmentarzyska zapewne dodają odwagi, a tym samym wpędzają w depresyjny nastrój. Już po kilkunastu metrach po wejściu do lasu zobaczyć można pierwsze części garderoby porozrzucane między konarami drzew. Marynarki czy krawaty to stały widok, który już nikogo nie dziwi. Dalej widzimy butelki po alkoholach, które z pewnością kiedyś dodały odwagi w odebraniu sobie życia. Są tu również portfele wraz ze zdjęciami rodzin i dzieci samobójców. Często w kieszeniach spodni znaleźć można różnego rodzaju leki i opakowania po nich. A na gęsto rozpostartych konarach drzew zarzucone są pętle sznurów bądź paski od spodni.

Japoński last to także miejsce przeklęte i nawiedzone. Jedna z legend o tym miejscu mówi, że podobno na terenie lasu, pod ziemią znajdują się dużej ilości złoża żelaza. Turyści odwiedzający Aokigahara posługują się kompasem, by później trafić do wyjścia. Jednak kompasy szaleją, a oni nie mają szans na powrót. Więzieni w lesie, nie mogąc odnaleźć drogi powrotnej zupełnie tracą rozum, w rezultacie modląc się o natrafienie na wolną pętlę na drzewie. Inna legenda głosi, że w lesie pojawiają się dusze zmarłych, które wabią samobójców.

Statystyki mówią, że w roku 1998 samobójstwo popełniły tu 73 osoby. W 2002 znaleziono rekordową liczbę ciał – 78. Po tym jak w roku 2003 liczba wzrosła do 100, a w 2004 do 108, miejscowe władze przestały publikować informacje o ich liczbie, mając nadzieję, że Aokigahara przestanie być kojarzony z samobójstwami. Miejscowa policja stosuje nawet areszt zapobiegawczy wobec osób, których zachowanie wskazuje na zamiar popełnienia samobójstwa. W 2002 zatrzymano w ten sposób 83 osoby, o 20 więcej niż rok wcześniej.

Poszukiwanie ciał i spanie ze zwłokami

W roku 1971 władze wprowadziły do lasu coroczne patrole prowadzonych przez wolontariuszy. Przeczesują one las w poszukiwaniu ciał, zazwyczaj powieszonych na drzewach, niejednokrotnie częściowo zjedzonych przez zwierzęta. Historia głosi, iż kiedy odnajdą oni ciało, muszą przenieść je do lokalnej stacji, gdzie są one umieszczane w specjalnym pomieszczeniu, w którym czekają na przyjazd policji. W środku znajdują się dwa łóżka, jedno na którym zostaną ułożone zwłoki i drugie dla osoby która będzie przy nich czuwać przez noc. W Japonii uważa się bowiem, że jeżeli zwłoki zostaną zostawione same sobie, opuszczony duch będzie krzyczeć przez całą noc i opłakiwać swoje martwe ciało, a trup przeniesie się w niewytłumaczony sposób do zwykłych sypialni znajdujących się w tym budynku.














Źródła:
https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/aokigahara-las-samobojcow/m963257
http://www.paranormalne.pl/topic/23562-aokigahara/
https://www.tajemnice-swiata.pl/aokigahara-las-samobojcow/
http://www.paranormalzone.pl/niewyjasnione/zycie-po-zyciu/item/138-mroczne-miejsca-cz-i-japonski-las-smierci-uwaga-drastyczne-zdjecia