Długowieczność od dziesięcioleci jest tematem badań naukowców. Obecnie, przeciętny człowiek może spodziewać się, że dożyje około ośmiu dekad, co w królestwie zwierząt jest dobrym, choć nie rekordowym wynikiem. Istnieje bowiem wiele gatunków kręgowców, których przedstawiciele dożywają kilkuset lat.
![]() |
Żółw olbyrzmi Jonathan z królową Elżbietą II w 1947 roku |
Rekin polarny
Rekin polarny występujący na północy Oceanu Atlantyckiego jest uważany za gatunek żyjący najdłużej spośród wszystkich kręgowców. Średni wiek jakiego mogą dożyć te zwierzęta szacowany jest na około 400 lat (271-521 lat). Badania przeprowadzone w 2016 roku na grupie 28 samic rekina polarnego o długości ciała od 0,81 m do 5,02 m wykazały, że zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową w wieku około 150 lat, a największa badana samica miałą wówczas 392 lata. Badania wykonano za pomocą oznaczania radioizotopów pochodzących z próbnych wybuchów bomb termojądrowych. Naukowcy twierdzą, że o długowieczności tych zwierząt w dużej mierze decyduje ich naturalne środowisko, czyli zimne wody głębinowe, co przekłada się na obniżenie temperatury ciała, spowolnienie metabolizmu i w konsekwencji na spowolnienie procesu starzenia komórek.
Wal grenlandzki
Najdłużej żyjącym ssakiem jest również wielbiciel zimnych wód i jest to wal grenlandzki. W 1980 i w 2007 roku odłowiono martwe osobniki z tkwiącymi w ciałach resztkami broni używanej pomiędzy 1879 a 1885 rokiem. Najstarszy znany samiec oceniony został na 145 lat, samica natomiast na 133 lata. Testy pozwoliły oszacować, że te ogromne zwierzęta mogą dożyć wieku nawet około 210 lat.
Żółw olbrzymi
Żółwie olbrzymie z Seszeli są gatunkiem słynącym z długowieczności. Z łatwością dożywają ponad 100 lat. Najstarszy potwierdzony wiek żółwia - samica o imieniu Harriet - zmarła w wieku 176 lat. Inny żółw olbrzymi o imieniu Adwaita żył prawdopodobnie 255 lat i zmarł w 2006 roku, ale dane te nie zostały potwierdzone. Obecnie najstarszym znanym przedstawicielem tego gatunku jest żółw Jonathan, urodzony około 1832 roku. Zwierzę obecnie żyje na wyspie św. Heleny na południowym Atlantyku, po tym jak zostało tam przewiezione z Seszeli. Jonathan pamięta młodą Elżbietę II, ma nawet z nią zdjęcie.
Żółw słoniowy
Żółwie słoniowe żyjące na wyspach Galapagos wyglądem przypomina żółwia olbrzymiego. Naukowcy twierdzą że w sprzyjających warunkach mogą one dożyć nawet 300 lat. Żółw słoniowy o imieniu Tu'i Malila, podarowany królowi Tonga przez kapitana J. Cooka ok. 1777 roku, jeszcze w 1949 roku był w dobrej formie, a zmarł w 1965 roku w wieku około 188 lat.
Karmazyn ostrooki
Karmazyn ostrooki jest jedną z najdłużej żyjących ryb na świecie. Maksymalna długość jego życia, według Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody w Waszyngtonie, to 205 lat. Sekretem długowieczności karmazyna jest mutacja DNA zapobiegająca nowotworom. Zwierzę dorasta do 97 cm długości, zagraża mu niewiele drapieżników.
Jesiotr jeziorny
Jesiotr jeziorny zamieszkuje dorzecze Missisipi, słodkie wody wokół Zatoki Hudsona i Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie. Samiec dożywa wieku 55 lat, samica może żyć nawet 150 lat.