Morderstwo czteroletniego Daniela Pełki wstrząsnęło społeczność Coventry. Chłopiec w chwili śmierci ważył mniej niż 11 kg. Jego matka i ojczym przez dwa lata torturowali go i głodzili. Mimo widocznych siniaków i niedowagi, nikt mu nie pomógł. Służby wierzyły jego matce i jej partnerowi. Tymczasem chłopiec był tak głodny, że wybierał resztki ze szkolnego śmietnika i jadł niedojrzałą fasolkę z ziemi. Do tragedii doszło 1 marca 2012 roku.
Przebieg wydarzeń
Wszystko zaczęło więc w 2017 roku. Matka Daniela, Magdalena Łuczka, była wówczas w ciąży z jego biologicznym ojcem, Erykiem Pełką i wyjechała do Wielkiej Brytanii. Daniel Pełka urodził się w Coventry 15 lipca 2007 roku. Początkowo kobieta dobrze wywiązywała się z obowiązku opieki nad synkiem - Daniel był zdrowy, wesoły i przybierał na wadze. Wszystko zmieniło się jednak pod koniec 2009 roku. Magdalena Łuczak zakończyła wtedy związek z Erykiem i poznała Mariusza Krężołka, który został jej nowym partnerem. Krężołek pochodził z niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Do Wielkiej Brytanii uciekł przed więzieniem, które czekało go za napaść na rekruta podczas służby w wojsku. Mariusz pracował na budowie, ale z powodu nadużywania alkoholu i amfetaminy oraz porywczego charakteru wielokrotnie popadał w konflikt z prawem. Dwa razy lądował w więzieniu za prowadzenie pojazdu pod wpływem, został także ukarany za kradzież w sklepie. Kryminalna przeszłość Mariusza wcale nie przeszkadzała Magdzie. Wręcz przeciwnie, widziała w nim swoją drugą połówkę.
W 2010 roku para zamieszkała razem w Bedworth i wraz z trójką dzieci Magdy z poprzednich związków zamierzali stworzyć rodzinę. Sąd dla dobra dzieci utajnił ich imiona, wiek i płeć.
Magdalena Łuczak |
Magdalena Łuczak |
Magdalena Łuczak ze swoimi dziećmi w 2011 roku. |
Magdalena Łuczak i Mariusz Krężołek |
W lipcu 2010 roku pielęgniarka środowiskowa zobaczyła na głowie dziecka siniak, ale uwierzyła w tłumaczenia Łuczak, że Daniel się przywrócił. Miesiąc później w domu rodziny pojawia się policja. Stróżów prawa wezwano do awantury między Krężołkiem, a Łuczak. Polak miał rzucić na partnerkę z nożem i ją dusić. Magda skarżyła się także policjantom, że wcześniej gwałcił ją wiele razy, a także oglądał na komputerze pornografię z nieletnimi. Chociaż Krężołek miał bogatą kartotekę, a w domu było troje dzieci, to nie został zatrzymany.
Rok później, 5 stycznia 2011, doszło do złamania kości ramiennej u chłopca. Po 12 godzinach bólu jego opiekunowie zdecydowali się na powiadomienie służb medycznych. Wtedy rodzice również twierdzili, że uraz powstał w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W dokumentacji medycznej już wtedy odnotowano niedowagę u chłopca.
W marcu 2011 para przeprowadziła się do Coventry. Daniel został umieszczony w małym pokoiku, z którego nie pozwalano mu wychodzić. Od wewnątrz nie było klamki. Latem 2011 służby medyczne oraz pracownicy socjalni otrzymali kolejne sygnały świadczące o niewłaściwej opiece nad Danielem. Zgłoszony został m.in. problem "nadmiernego apetytu" chłopca. We wrześniu 2011 Daniel rozpoczął naukę szkolną w Little Heath Primary School w Coventry. W październiku 2011 dom Daniela kilkakrotnie odwiedzali pracownicy szkoły, zaniepokojeni stanem zdrowia chłopca. Jego matka twierdziła, że Daniel z nieznanych powodów dostaje w nocy wilczego apetytu, a w dzień jeść nie chce. Miesiąc później w szkole odnotowano, że Daniel podkrada jedzenie innym dzieciom
Opiekunowie chłopca zaczęli unikać kontaktu ze służbami medycznymi i pracownikami szkoły. Wizyty u lekarza matka Daniela odwoływała pod różnymi pretekstami, a pracownicy szkoły nie mogli zastać nikogo podczas prób wizyt domowych. Daniel coraz częściej opuszczał zajęcia szkolne. W grudniu 2011 przyłapano go w szkole na wyciąganiu z koszy na śmieci resztek jedzenia i spożywaniu ich.
Śmierć Daniela
W styczniu 2012 nauczyciele zauważyli na ciele Daniela guzy i podbiegnięcia krwawe. Pod koniec lutego Daniel nie nawiązywał już żadnego kontaktu z innymi uczniami, nie mówił, nie reagował. Wieczorem 1 marca 2012 roku chłopiec zmoczył łóżko, za co został pobity przez oboje opiekunów. Jak później wykaże sekcja zwłok, czterolatek doznał wówczas urazu głowy będącego bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Pobitego zostawiono go w pokoju bez klamki od wewnątrz. Ponad dwa dni później - 3 marca o 3:40 nad ranem - służby medyczne zostały wezwane do domu z powodu braku oddechu u czterolatka. Po przewiezieniu Daniela do szpitala 3 marca 2012 stwierdzono jego zgon. Daniel w chwili śmierci ważył zaledwie 10.4 kilograma. Medycy, którzy próbowali udzielić mu pomocy, mówili później, że jego ciało wyglądało jak u ofiary obozu koncentracyjnego lub pacjenta chorego na raka.
Śledztwo
Policyjne dochodzenie wykazało, że Daniel był celowo głodzony, zamykany w pokoju bez klamki, zmuszany do jedzenia soli, podtapiany w wannie i bity. Jako dowody posłużyły wiadomości, jakie przesyłali między sobą opiekunowie Daniela, a także frazy jakie wpisywali w internetowe wyszukiwarki "skutki przedawkowania soli" oraz zeznania jego rodzeństwa. Jedno z dzieci zeznało, że było świadkiem znęcania się nad Danielem oraz próbowało pomóc bratu, przemycając żywność do pokoju, w którym przebywał, czy też prosząc opiekunów o zaprzestanie bicia lub podtapiania.
Wyrok
Angielski sąd nie miał wątpliwości co do winy opiekunów. Magdalena Łuczak i Mariusz Krężołek zostali skazani na karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o zwolnienie warunkowe najwcześniej po 30 latach. Magdalena Łuczak popełniła samobójstwo, wieszając się w więziennej celi 14 lipca 2015, czyli dzień przed ósmymi urodzinami jej synka. 28 stycznia 2016 został znaleziony martwy w swojej celi ojczym Daniela, Mariusz Krężołek. Mężczyzna zmarł w skutek ataku serca. Wcześniej odmówił pomocy medycznej w szpitalu gdyż obawiał się że zostanie rozpoznany.
Późniejsze wydarzenia
Ciało Daniela Pełki dzięki finansowej pomocy domu pogrzebowego z Wielkiej Brytanii zostało przewiezione do Polski. Daniel został pochowany w Łodzi (gdzie mieszka jego biologiczny ojciec) 3 września 2013 roku. W Coventry istnieje jego symboliczny grób na cmentarzu św. Pawła w dzielnicy Foleshill. Jego pomysłodawczynią i opiekunką jest Angielka, Nicci Astin. Na symboliczny grób odwiedzający przynoszą zabawki, pamiątki, pozostawiają wyrazy współczucia.
Po śmierci Daniela Pełki powstała inicjatywa społeczna mająca w założeniu nie dopuścić do powtórzenia się tego typu zdarzeń. Jej inicjatorzy postulują wprowadzenie "Daniel's Law" – prawa do darmowych posiłków dla wszystkich dzieci w klasach 0-3.
Źródła:
https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/daniel-pelka-byl-glodzony-i-podtapiany-ciala-mordercow-znaleziono-w-celach/y8x5nsk
https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_Daniel_Pelka
https://www.coventrytelegraph.net/news/coventry-news/daniel-pelka-nine-years-coventry-19938812