Seryjny morderca to osoba, która dopuściła się trzech lub więcej morderstw w dłuższym czasie z przerwami między nim. Seryjny morderca jest powszechnie postrzegany jako biały mężczyzna między 25 a 35 rokiem życia. Według badań, przeprowadzonych przez FBI, w rodzinach połowy z nich matka wychowywała syna samotnie, w 70% domostw nadużywano alkoholu, a w około 35% także narkotyków.
Prawie wszyscy badani byli w dzieciństwie prześladowani fizycznie,
psychicznie lub seksualnie. Przynajmniej 60% moczyło się w nocy nawet po
ukończeniu dwunastego roku życia. Głównym motywem ich działań jest osiągnięcie satysfakcji, najczęściej seksualnej. Znaczną większość ofiar stanowią młode kobiety. Szacuje się, że w skali świata, każdego dnia na wolności przebywa około 100 seryjnych morderców.
Dusiciel z Honolulu (Honolulu Strangler)
Seryjny morderca, który w latach 1985-1986 zgwałcił i zamordował w Honolulu w stanie Hawaje pięć kobiet.
W okresie od maja 1985 roku do kwietnia 1986 roku w Honolulu
doszło do pięciu morderstw młodych kobiet. Ofiary zostały zaatakowane w
godzinach porannych lub wieczornych, gdy wracały z miejsc pracy lub
szkół. Sprawca krępował ofiarom ręce, zrywał z nich ubrania, gwałcił, a
ostatecznie dusił. Zwłoki kobiet odnajdowano w strumieniach, rzekach
oraz zatokach, co sprawiło, że część dowodów została zmyta przez wodę.
Grupa dochodzeniowa została powołana po trzecim morderstwie w lutym 1986 roku i liczyła 27 osób. Śledczy uważali, że morderca oferował kobietom podwiezienie samochodem do domów. Był elokwentny i wzbudzał zaufanie, a także posiadał bardzo dobre rozeznanie w terenie, co oznacza, że mieszkał lub często przebywał w okolicach popełnienia morderstw. Po piątym morderstwie zatrzymano podejrzanego. Był nim mechanik samochodowy, który był miłośnikiem brutalnego seksu oraz BDSM, jednak przeprowadzone badanie na wariografie oczyściło mężczyznę z podejrzeń. Sprawa do dziś pozostaje niewyjaśniona.